Dvacáté Dny NATO v Ostravě pouze z obrazovek

Dny NATO v Ostravě a Dny vzdušných sil Armády České republiky jistě patří k nejnavštěvovanější akci roku. Bohužel ani tato akce se neobejde bez mimořádných opatření a proto budou Dny NATO tento rok mimořádné. Právě kvůli koronavirové pandemii chtějí letos poděkovat těm, kteří nás chrání. Diváci však zůstanou doma.

Zdroj: natodays.cz

O víkendu 19. a 20. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava nabídnou Dny NATO v Ostravě a  Dny Vzdušných sil Armády České republiky distančně divákům atraktivní dvoudenní program dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. “Po intenzivních jednáních s hygieniky a epidemiology jsme našli způsob, jak akci uskutečnit v maximální podobě a přitom respektovat všechna nařízení a kritéria pro zabránění šíření koronaviru,” uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje.

Zdroj: natodays.cz

Jubilejní dvacátý ročník tak bude v celé řadě ohledů zcela mimořádný. Program se v co největší možné míře zaměří na dynamické ukázky. Těmi chtějí organizátoři připomenout hned několik důležitých výročí. Kromě 75 let od ukončení 2. světové války také 15 let letounů JAS-39 Gripen v českých službách. “Navíc budeme mít tu čest, že se přímo na naší akci odehraje oficiální poděkování příslušníkům bezpečnostních sborů a Integrovaného záchranného systému za nasazení během koronavirové krize,” dodal Pavlačík.

Klíčové poslání a smysl akce podle něj zůstává neměnný. Tedy ukázat široké veřejnosti – divákům vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Zároveň si ale organizátoři plně uvědomují závažnost bezprecedentní situace. Celá akce bude letos kvůli hygienickým opatřením zprostředkována divákům distančně i přes tato opatření slibují organizátoři jedinečný zážitek. Nadále platí, že Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády České republiky 2020 budou jedinou akcí tohoto druhu ve střední Evropě. 

Zdroj: natodays.cz

Speciální partnerskou zemí akce bude výjimečně Česká republika oproti původně ohlášenému Švédsku, které se ujme role v roce 2021. Vzhledem k upravenému formátu tak organizátoři nepočítají s představením techniky na statických ukázkách. “Současná situace má vliv i na počet aktivních zahraničních demo teamů, kdy nám oznámil zrušení celé sezóny britský Typhoon Display Team. Věříme, že i tak nabídneme tradiční atraktivní program dynamických letových a pozemních vystoupení. Veškeré informace o účastnících, českých i zahraničních, budeme průběžně upřesňovat dle vývoje a dostupných informací,” uzavírá Pavlačík.

V diskuzi na oficiálních webových stránkách události se strhla vlna kritiky k plánované akci. Fanoušci předvídají zástupy lidí “za plotem” a část lidí se podivuje proč se tato akce vůbec koná.