Hudba jen z Moravskoslezského kraje: Rádio Ostravan

Již několik dní si můžete poslechnout internetové rádio, které hraje hudbu pouze z Moravskoslezského kraje. Rádio Ostravan vzniklo za podpory lidí díky kampani na Hithit, který spustil Spolek pro kulturní deník Ostravan.cz a vybral tak na spuštění rádia přes 119 000 korun z plánovaných 100 000.

Zdroj: radioostravan.cz

V neděli 20. září 2020 přesně ve 20:00 bylo rádio spuštěno a prvním moravskoslezským hitem byla instrumentální kompozice frýdecko-místecké kapely Behind the Door s názvem Proti proudu. Provozovatelé rádia názvem písně naznačují také směr, kterým se rádio chce vydat, tedy jiným než ostatní rádia.

Unikátem rádia je také žánrové zaměření – na skoro všechno. Hrát se budou všechny žánry od folkloru a vážnou hudbou přes rock, pop, folk, jazz, alternativní i elektronickou hudbu. 

Po dlouhém přemýšlení a diskusích nad otázkou, jakou dát vysílání logiku, jsme se rozhodli, že ranní vysílání bude začínat folklorem, který dostane prostor dvě hodiny denně, během víkendů pak ještě více. Dopoledne bude dále vyhrazeno folku a hlavní denní blok pak přinese pečlivě vybranou a posluchačsky přívětivou hudbu, ale rozhodně nepůjde o podbízivou záležitost, v tomto hlavním bloku uslyšíte i jazz, rock nebo alternativní hudbu, ale namíchanou tak, aby dokázala oslovit širší posluchačskou obec. Pozdní odpoledne pak bude postupně patřit žánrovým blokům, například jazzu a blues, rockové a alternativní hudbě či metalu i menšinovým žánrům. Večer pak dostane prostor klasická hudba, přičemž i zde uslyšíte výhradně sólisty a nejlepší hudební tělesa našeho regionu,“ tvrdí Aleš Honus ze Spolku pro kulturní deník Ostravan.cz, který rádio provozuje.

Podle provozovatelů postupem přibudou také živé vstupy a rozhovory se zajímavými hudebníky a jak píší na svém webu: “Nemáme za sebou takové finanční a personální zázemí jako komerční rádia. O to větší je ale naše nadšení a odhodlání poskytnout moravskoslezské hudební scéně půdu pro její nepřetržitou prezentaci.