Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zahájil prodej vstupenek

Ředitel festivalu Jaromír Javůrek

Nejenom příznivci klasické hudby mohou zajásat. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zahajuje prodej vstupenek na letošní festivalový ročník. Klasická, ale i jazzová hudba a folklor rozezní mnohá města Moravskoslezského kraje od 27. května do 1. července 2021.

Dirigentka Kristiina Poska

Stejně jako během minulých ročníků se i letos mohou návštěvníci těšit na atraktivní program a zajímavé hostující umělce. “Věřím, že se festival v plném rozsahu uskuteční. Doufám také, že naši příznivci při prohlížení programu letošního festivalu uvidí, že jsme rozhodně neslevili z úrovně, na kterou jsou zvyklí,” říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.” Zlatou linkou programu jsou letos symfonické koncerty. Posluchači se tak díky hostujícím umělcům, kteří na festival přijedou od Mexika až po Arménii, vydají na hudební cestu napříč třemi staletími,” komentuje J. Javůrek hlavní nabídku festivalu. “Také bych chtěl vyzdvihnout chystaný 4. ročník Dnů slezských varhan. Tento sám o sobě jedinečný projekt letos opět obohatíme o zahraniční umělce a také zajímavé historické exkurze,” dodává ředitel festivalu. 

Posluchače v Ostravě, Hukvaldech, Frýdku Místku a dalších městech tak potěší zahraniční umělci jako například mexický violista José Adolfo Alejo Solís, maďarský houslista Kristóf Baráti a rakouská sopranistka Simona Eisingerová. Mezi hlavní protagonisty letošního ročníku pak patří sólista na trubku a dirigent v jedné osobě Håkan Hardenberger, šéfdirigentka basilejské opery Kristiina Poska a dirigent Dennis Russel Davies.

Dirigent a trumpetista Hakan Hardenberger

V rámci letošního ročníku poprvé na festivalu vystoupí rezidenční umělec, kterým je klavírista Ivo Kahánek. Kromě toho, že přednese sólový part populárního Klavírního koncertu b moll. I. P. Čajkovského, povede také mistrovské kurzy. 

Jednou z významných událostí bude předání symbolické prezidentské taktovky. Stane se tak během koncertu Ženatý – Bagratuni aneb hudba nezná hranic 15. června. Odcházející prezident Ivan Železný a zároveň sólista večera symbolicky předá taktovku novému prezidentovi Tomášovi Netopilovi, který bude koncert řídit.

Mezi tradiční návštěvníky festivalu patří také rodiny, a proto nebudou chybět rodinná odpoledne, tvůrčí dílny a další zajímavý doprovodný program. “Rodiče mohou využít rodinného vstupného a navštívit interaktivní výtvarné a hudební dílny a přiblížit tak svět krásné hudby a umění svým dětem formou, která je bude bavit, ale také je něco naučí. Samozřejmě zvu nejen rodiče a děti na všechny festivalové koncerty a akce. Těším se na to, že se po skoro roce, který rozhodně nepřál rozvoji kultury, zase všichni společně sejdeme u poslechu jedinečné hudby,” uzavírá ředitel festivalu J. Javůrek.  Program letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka je již nyní k dispozici na internetových stránkách www.mhflj.cz/program, kde u každého koncertu je možnost rovněž přímo zakoupit vstupenky. Rodinné koncerty a workshopy jsou nově označeny liškou Bystrouškou, zůstaly zachovány symboly pro náročnost programu a doporučení vhodného oděvu.  Na internetových stránkách a Facebooku festivalu budou dále zveřejňovány další novinky, rozhovory s umělci a také zajímavosti ze zákulisí.