Kdo se pohybuje v ostravském byznys světě, ten už o Patriotech MSK minimálně slyšel. Spolek fungující již od roku 2012 má na svém kontě již 13 networkingových a inspirativních setkání, velké množství členských akcí a také vlastní nadační fond.
Více o jejich činnosti se můžete dočíst na jejich webu www.patriotimsk.cz.
A jak vypadalo 13. networkingové setkání?
Netradiční online podoba organizátory musela pěkně potrápit, vždyť kvůli vládním opatřením jej přesunuli na podzimní datum… a opět to nevyšlo, proto vznikl plán s živým vysíláním ze studia. Oblíbený program tak mohli účastníci se zakoupenými vstupenkami sledovat z pohodlí svého domova.

Podvečerní program 8. října začal vtipným úvodním videem, po kterém nás přivítal moderátor Jiří Till společně s Tomášem Buchwaldkem, spoluzakladatelem Patriotů MSK. Na úvod představil Daniel Konczyna, konzultant Moravskoslezského kraje, jakou má kraj vizi do roku 2030.

Hlavním lákadlem setkání jsou vždy zvučná jména, jejichž příběhy jsou jedinečné a inspirativní nejen pro lidi z Moravskoslezského kraje. Během let se účastníci mohli potkat například se Zlatou Holušovou, ředitelkou Colours of Ostrava nebo Aloisem Hadamczikem, bývalým trenérem české hokejové reprezentace.
Letošní ročník setkání patriotů neslo téma Vize 2030 a nejen to. Každý z řečníků se ujal důležitých částí podnikání, aby tak všichni diváci získali přidanou hodnotu. Právě proto jako první vystoupil Oskar Kořistka, start-upista, který všem přiblížil jakým způsobem funguje získávání investic do začátku podnikání. Martin Vohánka, podle magazínu Forbes 39. nejbohatší čech, zase mluvil o růstu firmy a přiblížil divákům, jak udělat z malé a střední firmy opravdovou velkou korporaci. Celé setkání pak zakončil Mirai Navrátil, frontman skupiny Mirai, který mluvil o tom, jak uspět v českém showbyznyse. Slibovaný Ondřej Novotný, spoluzakladatel Oktagon MMA, se z rodinných důvodů omluvil, ale organizátoři již avizovali speciální patriotí setkání přímo s Ondřejem.
A co jsme se dozvěděli od jednotlivých řečníků?
Oskar Kořistka
“Začali jsme od prázdného papíru, s odhodláním a entuziasmem jsme se tam dostali.”

Oskar je spoluzakladatelem start-upu Supernova, s nímž se jako první z Česka dostali do prestižního akceleračního programu v Sillicon Valley “Y Combinator”.
Rozpovídal se o tom, jakým způsobem funguje financování v rané fázi podnikání a co za své peníze investoři očekávají. “Když máte sexy produkt, musíte přesvědčit investora, že to bude fungovat,” říká Oskar Kořistka a podtrhuje tím svůj názor, že do začátku podnikání stačí mít dobrý nápad.
„Není investor jako investor – nechcete jen peníze, ale i kontakty, mentory,” doplnil Oskar a doporučuje, aby start-upisté své investory zapojili do dění a “prožívali” to s nimi.
Ani jeho příběh není čistě černobílý a na cestě byznys světem už jej stihlo potkat pár problémů. Nicméně sám zůstává optimistou a tvrdí, že i neúspěch je zkušenost.
Martin Vohánka
“Z počátku to byl experiment.”

Ve svých 44 letech jej časopis Forbes uvedl jako 39. nejbohatšího Čecha. K dnešnímu dni je dokonce na 31. příčce. Je také nejmladším miliardářem v česku.
Vlastní společnost W.A.G. a zabývá se řešením pro komerční společnosti v silniční dopravě. Jak sám říká, je to 21 let dlouhá cesta. Za tu dobu se stali jednou z největších firem v oboru v Evropě.
“Nevybírejte si společníka podle vztahů, ale podle kompetencí. Chcete, aby uměl něco, co vy neumíte,” řekl během setkání a zdůraznil, že nelze srovnávat výkony těchto dvou lidí s odlišnou náplní práce.
Sám jde všem ve svém okolí příkladem, a to i svým zaměstnancům. Vnímá, že firemní kultura je důležitým bodem i pro kontrolu a řízení. “Když se nikdo nedívá, udělám úkol na sto procent, nebo to odbudu? I na to má vliv firemní kultura,” uvedl jako příklad Martin.
“Jakákoliv fyzická věc jako motivace je dlouhodobě neudržitelná,” míní Martin a klade důraz i na filantropii. V současné době také studuje na Harvardu po boku úspěšných podnikatelů a stále vidí prostor pro růst jak své firmy, tak sebe samého.
Mirai Navrátil
“V českém showbyznysu asi není tak těžké prorazit, pokud máte talent a odhodlání.”
Pochází z Frýdku-Místku a během 6 let se dostal s kapelou MIRAI do povědomí českého národa svými chytlavými písničkami. Také letos zvládl náročný horský závod B7.

“Náš téměř raketový start kariéry a popularity vzešel z toho, že jsme hudbě věnovali svůj volný čas a věnovali se tomu,” řekl Mirai Navrátil, frontman kapely. Mirai se také rozpovídal o tom, kde s kapelou berou inspiraci pro psaní svých písniček: “Člověk potřebuje inspiraci a tou je i cestování na Havaj. Tam vznikla píseň Yahoda,” prozradil Mirai Navrátil.
Nástrahy v běžném byznysu jsou častokrát omílané v různých odborných publikacích, ale v showbyznysu to rozhodně není jen o špatné publicitě a boji o oblíbenost. “Kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem jsme ze dne na den rušili spoustu koncertů. Navzdory všemu jsme však 15. května 2020 odehráli nejspíš největší koncert na světě,” pochlubil se Mirai Navrátil. Ten den uspořádali netradiční autokoncert v areálu Dolní oblasti Vítkovic.
Ač jsou příběhy všech řečníků zajímavé, smysl celé akce posouvá na další úroveň právě networking. Tedy propojování lidí a pomáhání s rozvojem podnikání jednotlivých účastníků těchto akcí. A s tím si poradili organizátoři i v online prostředí, a to díky speciální aplikace, kde se mohli diváci ptát řečníků živě na to, co je zajímalo. Posílali také své fotografie, odkud setkání sledují. Nejdůležitější je pro všechny přítomné pozorovatele užitečný seznam všech, kteří se zaregistrovali se svou vstupenkou a vyplnili o sobě pár informací.
Tento seznam je dostupný všem účastníkům a mohou se tak navzájem kontaktovat i bez osobního setkání. A kdo ví, třeba někdo z nich vystoupí příště mezi řečníky. Protože pravidlo synergie jasně říká, že 1 + 1 = 3.
Celkově nelze jinak, než poděkovat za kvalitní řešení online podoby setkání. Inspirativních příběhů totiž není nikdy dost a poslání Patriotů MSK je nám více než sympatické.