Rekonstruovaný Poklad otevřel své brány, nabízí moderní kulturní zázemí a pestrou programovou nabídku

Rekonstruovaný Poklad otevřel své brány, zdroj: ostrava.cz

Od počátku srpna měly již stovky lidí možnost zhlédnout v rámci různých kulturních akcí divadelní sál nově zrekonstruovaného Pokladu, své brány však jako celek tento kulturní stánek otevírá dnes, ve středu 25. srpna, a to po devíti letech od svého uzavření. Kompletní rekonstrukce objektu od počátku vyšla město na 453 miliony korun bez DPH, včetně veškerého vybavení. Kulturní akce, kino, SeniorInfo i pohybové aktivity poběží naplno od 1. září. V okolí budou nadále probíhat navazující investiční akce města i obvodu, jejichž cílem je dotvořit i okolní veřejný prostor.

Rekonstruovaný Poklad otevřel své brány, zdroj: ostrava.cz

Poklad byl – a věřím, že stále je – pro mnoho Ostravanů i předních českých umělců už od 60. let dobře známým místem. Je to srdce Poruby, odkaz kvalitní kultury a zábavy. Několik let náročné rekonstrukce představovaly často zkoušku odvahy a vytrvalosti, jak ale dnes můžeme vidět, vyplatilo se. Nový Poklad představuje skutečně důstojné a reprezentativní místo a já mu přeji, aby byl naplněn kvalitním kulturním obsahem, který si znovu najde své věrné publikum,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Návštěvníkům je v Pokladu k dispozici divadelní sál pro 400 lidí, společenský sál, malá scéna pro 100 osob, cvičební sál, pět salonků, kino pro 74 diváků. Součástí objektu je restaurace s terasou a klubovým prostorem. Jediným prostorem, který zůstává návštěvníkům nepřístupný, je společenský sál, a to kvůli technickým problémům s podlahou.

Rekonstruovaný Poklad otevřel své brány, zdroj: ostrava.cz

Náročná rekonstrukce je téměř u konce, téměř proto, že tak, jak nám Poklad v průběhu celé stavby připravoval překvapení, tak na závěr si nechal také jedno v podobě problematické vysoké vlhkosti podlah v hlavním sále, kterou nadále řešíme. Jedná se o záležitost, která již však nemá dopad na celkový provoz, a proto jsme Poklad rádi otevřeli,“ vysvětlila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a doplnila, že v bezprostředním okolí pokračuje návazná investiční akce města, výstavba parkovacího objektu s termínem dokončení na přelomu roku 2021 a 2022 a následovat bude i obnova zeleně v předprostoru objektu a revitalizace přilehlých parků pod vedením městského obvodu Poruba.

Všechny informace o otevření Pokladu i jeho programu, který je stále doplňován, najdete na webových stránkách www.dkpoklad.cz, FB profilu DK Poklad a Instagramu dkpoklad.

Dům kultury Poklad se slavnostně otevíral 29. prosince 1961 pod názvem Klub pracujících Poruby. Jednalo se o jediné kulturní zařízení v největším ostravském sídlišti Poruba, kde tehdy žilo 50 tisíc obyvatel. Jeho součástí byl divadelní, loutkový, přednáškový a baletní sál i klubovny. Od roku 1968 byl v provozu amfiteátr s letním kinem až pro 1700 osob.

Od června 2008 je objekt DK Poklad majetkem města Ostravy. V roce 2009 byla jeho část prohlášena Ministerstvem kultury České republiky kulturní památkou a byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek ČR.