Socha Karla Kryla v Ostravě. Proč sleduje chybějící hodinky?

V roce 2018 byla v Ostravě odhalena socha Karla Kryla, velmi známého československého písničkáře a bojovníka za svobodu. Socha stojí vedle vchodu do budovy Českého rozhlasu a hned na první pohled je na soše něco jiného. K tomu všemu jde o vůbec první sochu Kryla v České republice.

Pamatuji si, když jsem přecházel ulici Na Hradbách a málem jsem narazil do nějakého sloupu. Říkám si: “Který vůl postavil doprostřed chodníku sloup?” Při pohledu nahoru mi to došlo a pána na sloupu jsem okamžitě poznal. Je to Karel Kryl. 

Sochu Karla Kryla v Ostravě ztvárnil sochař David Moješčík za pomocí Krylova bratra Jana. Postava československého písničkáře je vyrobena z bronzu a stojí na ocelovém podstavci. Ovšem skrývá v sobě hned několik symbolů a jedním z nich jsou právě chybějící hodinky.

Vše se totiž točí kolem barokní symboliky. „On je rád používal. Pohled na hodinky, které na té ruce vlastně nejsou, znamená pomíjivost, tedy to, že už není mezi živými, že je mimo čas. V historii jsou časté podobné symboly, například kostlivec, který drží přesýpací hodiny,“ řekl Moješčík pro iDnes.cz. Někteří dokonce tvrdí, že chybějící hodinky mohou znamenat, že komunisté ukradli Karlu Krylovi čas. 

Na Krylových zádech si můžete všimnout dvojitého kříže. Moješčík tvrdí, že Kryl byl rytíř a ti nosili kříže na zádech, když se vydali na křížovou výpravu. Právě Karel Kryl byl podle sochaře rytíř slova. 

A co vy? Tady se vám stalo, že jste málem narazili do sloupu a ona to přitom byla socha?