Tip na víkend: Údajně nejkrásnější město Polska, Krakov

Jedno z nejkrásnějších měst Polska se nachází necelé dvě hodiny autem od Ostravy. Nabízí historii, zábavu a zážitky na celý víkend a my jsme se přesvědčili, že na “otočku” na oběd je to taky fajn.

Řeka Visla v Krakově, zdroj: lifeiszivot.cz
Vež staré radnice

Jeden z našich tipů na víkend byl výlet k vodní nádrži Slezská Harta. Ta se nachází přibližně hodinu a patnáct minut autem od Ostravy a pokud bychom vyrazili na opačnou stranu, tak za obdobný čas plus pár minut dorazíme do města plného historie a to do Krakova. Ostrava má pro podobné výlety opravdu skvělou pozici. Pokud se rozhodneme navštívit Krakov autem, tak stačí v Ostravě najet na dálnici a ta nás dovoze přímo až do Krakova. 

Tady jsme Vám připravili pár tipů, které v Krakově musíte vidět nebo zažít:

Procházka historickým centrem

Historické centrum se nachází kolem Hlavního náměstí, které je považováno za největší náměstí v Evropě. Samotná procházka má nádech pravé historie, a to právě díky historickým budovám, které lemují krakovské ulice. Hlavní místa, která určitě musíte navštívit, jsou Věž staré radnice, Sukiennice (tržiště uprostřed náměstí) nebo Mariánský kostel. 

Hlavní náměstí Krakova

Židovská čtvrť Kaziměř

Přímo z historického centra dojdete po necelých 15 minutách chůze do staré židovské čtvrti Kaziměř. Naleznete zde několik synagog, židovské muzeum, židovský hřbitov a velké množství restaurací.

Tip redakce: Naplánujte si svůj výlet tak, abyste si v židovské čtvrti mohli dát oběd. 

Továrna Oskara Schindlera

Ano, přesně tak. Jedná se o muzeum Oskara Schindlera, který zachránil přes tisíc životů židovských zaměstnanců a o kterém je natočen film Schindlerův seznam. Muzeum je vzdáleno 20 minut chůze od židovské části. Po návštěvě muzea si můžete udělat přibližně 40 minutovou procházku podél řeky Visly, která vás dovede až do další destinace. Případně můžete využít elektrokoloběžky a trasu si tak usnadnit.

Návrší Wawel

Na tomto návrší leží nejen zámek, ale také královský hrad a katedrála. Pro Poláky je tato lokalita velmi důležitá, protože zde byli korunováni a pohřbíváni polští králové. Nejen, že je zde nádherný výhled na části Krakova, ale zároveň vnitřní prostory nabízí bohatou výzdobu v barokním stylu. Z hradu se pak můžete pohodlně vrátit přímo do historického centra města parkem, který vede podél hranic centra.

Cesta k návrší

Výlet do Krakova se dá naplánovat tak, že jste večer zpátky v Ostravě. Pro fajnšmekry určitě nebude problém si zde sehnat ubytování v některých hotelech nebo přes Airbnb a tím pádem večer vyrazit do krakovských ulic, které nabízejí spoustu večerní zábavy.