Tip na výlet: Slezská Harta. Elektroloď zde převezla již 10 000 pasažérů

Jedním z lákadel na Bruntálsku je Slezská Harta a mimo jiné elektroloď, která vozí výletníky. Po čtvrt roce provozu hlásí pasažéra s pořadovým číslem deset tisíc.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Necelou hodinu cesty autem z Ostravy se nachází vodní nádrž Slezská Harta. Jde o nejmladší a zároveň devátou největší přehradu v České republice. Nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Zdroj: Wikipedia

Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní povodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov a rekreaci. Pro zvýšení turistického vyžití na Slezské Hartě jsou určeny také vyhlídkové plavby po přehradě. Jednou z těchto lodí je také elektroloď HARTA. V srpnu roku 2020 tato loď přepravila 10 000. pasažéra.

„O projížďku touto krásnou moderní lodí je velký zájem. Tento „boom“ mě moc těší, Slezská Harta a její okolí je mou srdeční záležitostí, takže jsem rád, že se mezi lidmi rozkřiklo, jak je tu krásně. Cestovní ruch může tomuto mikroregionu hodně pomoci, proto Moravskoslezský kraj uhradil pořízení elektrolodi, její provoz už bude v režii mikroregionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a doplnil, že po prvních třech měsících provozu výnosy z lodní dopravy veškeré náklady bez problémů pokrývají.

Festival dračích lodí 2019, zdroj: Facebook Moravskoslezský kraj

Vodní nádrž tak nabízí opravdu řadu možností, jak příjemně strávit den. Zároveň nabízí řadu sportovních a kulturních akcí. Za zmínku určitě stojí již tradiční závody dračích lodí, které se letos měly konat po sedmé. Bohužel se závod musel zrušit kvůli koronavirové epidemii. V tomto roce se na Slezské Hartě taky uskutečnil první Swimrun, který je součástí Czech Swimrun Tour 2020 a je kombinací různých sportovních disciplín v přírodě. 

Návštěva Slezské Harty jistě stojí za to a pro ostraváky je to opravdu kousek. Autem se na místo dostanete za necelou hodinu a s parkováním určitě nebudete mít problém. Pokud se rozhodnete cestovat autobusem nebo vlakem, tak stačí dorazit do Bruntálu a následně pokračovat místními linkami až do obce Slezská Harta.