Tip na výlet: Technotrasa Moravskoslezského kraje

Technotrasa představuje průmyslové dědictví Moravskoslezského kraje neotřele a se zážitkem. S Technotrasou objevíte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Propojuje unikátní místa, na nichž vás čekají výjimečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.

Zdroj: technotrasa.cz

Na vlastní oči a uši zažijete autentické příběhy průmyslníků, hutníků, horníků, textilníků, železničářů, kloboučníků, lesníků, mlynářů či vojáků. Tyto zážitky zprostředkovávají přímo jejich potomci, vlastníci památek nebo průvodci. Spoustu těchto příběhů můžete zažít na vlastní kůži. 

„Náš kraj má unikátní technické dědictví, které jinde v Česku v takovém rozsahu i kvalitě nenajdeme. Je to konkurenční výhoda, na které chceme stavět a posilovat ji, proto považuji Technotrasu za náš klíčový produkt cestovního ruchu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Zdroj: technotrasa.cz

Projekt Technotrasy vznikl v roce 2012. V té době obsahovala trasa “pouze” 12 technických památek. Dnes trasa obsahuje 30 destinací po celém Moravskoslezském kraji. Pro nás ostraváky není překvapením, že na trase nalezneme památky jako jsou Dolní Vítkovice, Landek park nebo Důl Michal. Ty jsou populární díky různým akcím, které se zde v průběhu roku konají. Objevovat nová místa můžeme díky tomu, že Technotrasa sahá za hranice Ostravy. 

Celá trasa je rozdělena hned do několika tematických kategorií:

Zdroj: technotrasa.cz
  • Cesta železa
  • Opojení dopravou
  • Tradice, styl a elegance
  • Když živly slouží a pomáhají
  • Odvaha, hrdost a odhodlání
  • Poklady v hlubinách
  • Kde to zavoní

Celou mapu Technotrasy naleznete na odkaze ZDE.

„Mám velkou radost, že turisté budou moci navštívit méně známá, ale o to zajímavější místa. Například vodní mlýn Wesselsky a mlýn v Bartošovicích ukážou mlynářské řemeslo v praxi, v Krnovské synagoze se návštěvníci zaposlouchají do příběhů krnovských průmyslníků a pěchotní srub Na Trati v Bohumíně přivítá nadšence válečné historie,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že některá místa uvidí výletníci úplně poprvé. „To je případ vápencového lomu Kotouč ve Štramberku, který si návštěvníci budou moci prohlédnout za plného pracovního provozu. Zajímavé budou určitě i nové interaktivní expozice v rýmařovské textilce Hedva Český Brokát,“ doplnil Krkoška.

Zdroj: technotrasa.cz

Vzhledem k tomu, že jednotlivá místa fungují nezávisle na sobě, stojí za to sledovat jednotlivé lokality, kde každá nabízí řadu kulturních nebo vzdělávacích akcí. Výhodou technotrasy je její časová náročnost. Tu si totiž můžete upravit podle sebe. Může vám zabrat jedno slunné sobotní odpoledne, ale klidně i celý víkend. 

Podrobný rozpis naleznete na webu Technotrasy: www.technotrasa.cz