Tip na výlet: zimní Stezka Valaška v Beskydech

Vrchol Stezky Valašky

V Beskydech se nachází místo, které by se jednoduše mohlo srovnávat s moderními evropskými turistickými atrakcemi. Je jím právě Stezka Valaška, která i v této pandemické době je otevřená a patří tak k málo atrakcím, které můžeme navštívit.

Příliš nás nepřekvapí, že i přes toto pandemické období jsou právě na horách hromady lidí. My to chápeme, protože v nabídce volnočasových aktivit nic dalšího nenajdeme. Proto jsme vyrazili na beskydské Pustevny. Z Ostravy do Raztoky (pod úpatím) je to necelá hodina a půl autem a za parkování zaplatíte 80 Kč na celý den. Ovšem při příjezdu přijde to nejtěžší rozhodnutí: jestli nahoru půjdete pěšky nebo se svezete lanovkou až na Pustevny. Dospělého jednosměrná cesta lanovkou stojí 220 Kč a my doporučujeme jednosměrnou cestu, protože když už se rozhodnete nahoru vyjet lanovkou, tak dolů doporučujeme jít pěšky. Přece jen ta procházka k horám patří. 

Od výstupu z lanovky se Stezka Valaška nachází přibližně 200 metrů a my sami jsme byli překvapeni při ceně vstupného 230 Kč za dospělou osobu za “rozhlednu”. Ovšem po samotné návštěvě celé Stezky nám cena přišla adekvátní a možná přece jen nižší za takový zážitek. 

Stezka Valaška je naučná a zábavná stezka nejen pro děti. Při cestě na nejvyšší bod, který se nachází 15 metrů nad zemí, narazíte na vzdělávací tabule o živočiších žijících v Beskydech a také několik zábavných prvků právě pro děti. K samotné rozhledně můžete jít přes tzv. Himalájský chodník nebo v létě můžete své ratolesti pustit na trampolíny a další prolézačky. Tím, že celá cesta k vrcholu vede koronami stromů, tak nabízí zajímavý zážitek a přitom není vůbec fyzicky náročná. 

Pro ty dospělé je opravdový zážitek na konci samotné stezky a to ve formě nádherného výhledu nejen na část Beskyd, ale také na přilehlé okolí. Třešničkou na dortu je pak Skywalk nebo-li prosklená část vyhlídky, kde máte opravdu pocit, že přes celé hory letíte. 

V zimních časech je stezka otevřena od 9 do 16 hodin a naskytne úplně jiný zážitek než právě v létě. Samozřejmě pokud trefíte pěkné počasí. No a pokud si vyberete námi doporučenou cestu s lanovkou tak na jednu dospělou osobu celý tento zážitek z hor vyjde na 600 Kč i s teplou polévkou nahoře. 

Na konec možná jen takové malé doporučení, a to zamyslet se nad oblečením a obuví.