V ostravských Dolních Vítkovicích otevře pobočku Národní zemědělské muzeum

Také už jste zaznamenali, že v Dolní oblasti Vítkovice (DOV) postavili nějaké muzeum? “O prázdninách otevřeme!”, informuje webová stránka. Původní letní termín oficiálního otevření nové pobočky Národního zemědělského muzea (NZM) už minul, kdy tedy otevře a čeho se uvnitř dočkáme?

Budova NZM | Zdroj: NZM

Určitě si zapište do svého seznamu muzeí také nově vzniklou pobočku NZM a zvlášť pokud jste nadšenci do zemědělské techniky. Oficiálně “Muzeum potravin a zemědělských strojů” totiž vzniklo v prostorách původních továrních hal Dolní oblasti Vítkovic, a to mezi Heligonkou a Světem techniky.

Zemědělská technika uvnitř muzea | Zdroj: NZM

“Obě haly vznikly v roce 1926 jako součásti měděné hutě vítkovické průmyslové oblasti. Severní hala sloužila jako sklad sypkých materiálů a v jižní, delší, hale bylo umístěno dvanáct obrovských betonových van pro loužení vypražených kyzových výpalků. Objekty dostaly přímý zásah při bombardování Ostravy na sklonku 2. světové války, ale válečná výroba mědi byla rychle obnovena. Při loužírně byl zbudován také protiletecký kryt. V 60. letech 20. století přestala měděná huť plnit svou ekonomickou funkci v rámci vítkovické průmyslové výroby a areál byl transformován pro aktuálnější potřeby, z loužírny se stává veronikárna, hala, ve které se opravují veroniky, pojízdné mísiče feromanganu. Po ukončení výroby v dolní oblasti se z hal stávají definitivně skladové prostory, které jsou později určeny k demolici. Severní, skladová hala ožívá vždy jednou za rok, kdy se z ní během festivalu Colours of Ostrava stává Radegast Pub.” popisují na webu NZM historický příběh dvou hal.

A propojení se značkou Radegast  je zde ještě jedno – v nově otevřeném muzeu bude i výstava pivovaru věnovaná oslavě 50 let jeho existence. Možná jste se doslechli, jaké povyky nadělala radnice Frenštátu pod Radhoštěm okolo zapůjčení originálu sochy boha Radegasta, kterou chtěl pivovar ukázat na chystané výstavě. Ve zkratce si sochu nechávají “hnít” na radnici, a tak nám, obyčejným smrtelníkům nezbývá, než si raději vyšlapat přes Pustevny či Radhošť k soše replikované, ale fotogenické. Je to docela škoda.

Budova NZM v Ostravě zevnitř | Zdroj: NZM

No a kdy se budeme moct podívat do zmíněného muzea? To nikdo oficiálně neuvádí, ovšem právě zmíněná výstava pivovaru Radegast by měla být dostupná od 11. září do konce ledna 2021. Více informací naleznete přímo na stránkách samotného muzea.