Anketu o sportovce roku 2019 vyhlásilo město Ostrava celkem v šesti kategoriích. Jednotlivé sportovce mohou nominovat lidé z veřejnosti a také samotné sportovní kluby. Následně pak na základě doporučení sportovní komise rady města Ostravy schvaluje vítěze přímo rada města.
„Těší mě, že Ostrava má tak výrazné sportovní osobnosti. Anketa Sportovec roku je naším poděkováním a důkazem toho, jak si jich vážíme. V souvislosti s tím, že jsme měli letos nedostatek nominací pro vyhlášení kategorie společensky odpovědná firma, bych chtěla vyzvat kluby, aby v tomto směru byly aktivnější a nominovaly své sponzory, kteří jim pomáhají s jejich sportovním životem. A zároveň směřuji svou výzvu k regionálním firmám, aby i v téhle ekonomicky nelehké době nezapomínaly na podporu sportu. Rádi je za jejich společensky odpovědný přístup oceníme příští rok,“ uvedla náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Nejlepší jednotlivec: kickboxer Václav Sivák.
Člen SK Hamr gym Ostrava získal 25. října 2019 v Sarajevu amatérský titul mistra světa v K1 (kickboxu) ve váze do 63 kilogramů. Jedná se o historicky první titul pro Českou republiku v tomto odvětví.
Nejlepší kolektiv: ženský florbalový tým 1. SC Vítkovice.
Florbalistky Vítkovic získaly titul v extralize žen ročníku 2018/2019 a v Poháru mistrů 2019 obsadily druhé místo.
Talent roku: motokárový závodník Adam Kowalski.
Závodí za ostravský E-MOTION park a je považován za největší talent motorsportu v České republice. V roce 2019 jako vůbec první Čech vyhrál italský šampionát Easykart, když ze sedmi mistrovských závodů zvítězil ve čtyřech, dvakrát byl druhý a jednou třetí.
Nejlepší handicapovaný sportovec: atlet Radim Běleš, člen SSK Vítkovice.
Překonal český rekord v hodu kuželkou handicapovaných výkonem 28,93 metru. V minulosti získal zlatou medaili na paralympijských hrách v hodu diskem a dvě stříbra v hodu kuželkou, na mistrovstvích světa dokázal vybojovat zlatou, dvě stříbrné a bronzovou medaili.
Sportovní legenda: stolní tenistka Marie Hrachová.
Reprezentovala Československo na olympijských hrách v roce 1988 a 1992. Při premiéře stolního tenisu na OH v Soulu skončila ve dvouhře na 4. místě, když se jako jediná Evropanka probojovala do semifinále. Ve čtyřhře obsadila 5. místo. Na OH v Barceloně byla v obou soutěžích devátá. Je mistryní Evropy juniorů 1980 ve dvouhře a smíšené čtyřhře, na ME 1984 získala s Jindřichem Panským ve smíšení čtyřhře druhé místo a s Bettine Vriesekoopovou bronz ve čtyřhře. O rok později se stala ve smíšené čtyřhře s Jindřichem Panským vicemistryní světa. V roce 1986 tato dvojice vybojovala evropský titul, Marie Hrachová přidala i stříbro z dvouhry.
Společensky odpovědná firma: kategorie zůstala bez vítěze.